Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Bezpieczeństwo w rolnictwie – okręgowy konkurs w Żarnowcu

W Zespole Szkół Rolniczych w Żarnowcu odbyła się pierwsza edycja okręgowego konkursu pn. „Praktyka i bezpieczeństwo w rolnictwie”. Drużyny szkół ponadgimnazjalnych rywalizowały pod czujnym okiem policjantów z zawierciańskiej drogówki.

Na terenie powiatu zawierciańskiego każdego roku dochodzi do kilku zdarzeń z udziałem traktorzystów lub operatorów innych maszyn rolniczych. Takie pojazdy bardzo często poruszają się po naszych drogach. Główną przyczyną wypadków z ich udziałem to łamanie przepisów ruchu drogowego i podstawowych zasad obsługi. Głównym celem zorganizowanego konkursu jest podniesienie wiedzy i zdobycie praktycznych umiejętności bezpiecznego obsługiwania maszyn rolniczych.
Pierwszą konkurencją przygotowaną dla uczestników był test z wiedzy obejmujący zagadnienia dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz problematyki eksploatacji maszyn i pojazdów rolniczych. Po sprawdzianie teoretycznym, uczniowie rywalizowali w trzech konkurencjach praktycznych polegającej na bezpiecznym i technicznym przejechaniu określonej trasy:

  • jeździe sprawnościowej ciągnikiem z przyczepą,
  • obsłudze i użytkowaniu ładowarki przegubowej,
  • jeździe sprawnościowej ciągnikiem  rolniczym z zamontowanym na masce „talerzem Stewarta”.

Zmaganiom poszczególnych drużyn bacznie przyglądali się policjanci z  Katowickiej i Zawierciańskiej drogówki. Sędzia główny asp.szt. Mirosław Marczyk zwracał szczególną uwagę na elementy związane z bezpieczeństwem takich jak: włączanie świateł, używanie kierunkowskazów, zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz załączenie hamulca postojowego przed opuszczeniem pojazdu. Każde takie uchybienie skutkowało przypisaniem zawodnikowi ujemnych punktów.


Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Adolfa Dygasińskiego w Sichowie Dużym. Drugie miejsce zajęli gospodarze. Na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie Zespołu  Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Puchary, medale i dyplomy najlepszym drużyną wręczał podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

Głównym organizatorem piątkowego konkursu był Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Pawła II w Żarnowcu. Patronatami imprezy byli: Państwowa Inspekcja Pracy. Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach wraz z PT KRUS, Starosta Powiatu Zawierciańskiego, Wójt Gminy Żarnowiec i HBT Kroczyce.

Powrót na górę strony