Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

O bezpieczeństwie z młodzieżą

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współpracy z fundacją Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadzili seminarium dla młodzieży szkół średnich. Odbyło się ono 19 września 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. W czasie spotkania omówiono tematy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uzależnień od alkoholu i narkotyków oraz zagrożeń w cyberprzestrzeni. Spotkanie wzbogacił spektakl i występ wokalistek.

Wydział Ruchu Drogowego i Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współpracy z fundacją Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przeprowadzili w miniony czwartek w Zawierciu seminarium adresowane dla młodzieży szkół średnich. Zorganizowane ono zostało w ramach dwóch prowadzonych w naszym województwie kampanii profilaktycznych "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie" i "Wkraczasz w dorosłość – Wybieraj".

Pierwsza z kampanii skierowana jest do młodych adeptów ruchu drogowego, stawiających swe pierwsze kroki za kierownicą. Ma ona uświadomić młodym ludziom, jakie zagrożenia niesie za sobą brawura i bagatelizowanie przepisów drogowych. O takich zagrożeniach i konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu i środków odurzających mówił podinsp. Włodzimierz Mogiła z katowickiej drogówki. Uczestnicy krótkiego testu z przepisów ruchu drogowego, którzy prawidłowo odpowiedzieli na zadane pytania otrzymali drobne upominki.

Następnie sierż. szt. Marta Wnuk poruszyła temat konsekwencji prawnych i szkodliwości palenia, picia alkoholu oraz zażywania narkotyków i dopalaczy przez młodzież. Kolejnym prelegentem był podinsp. Adam Strzebińczyk koordynator Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii w Wydziale Prewencji KWP w Katowicach. Podinspektor nawiązując do kampanii "Wkraczasz w dorosłość – Wybieraj" przedstawił mechanizmy manipulacji w mediach i wpływ różnych środowisk na wybory młodego człowieka. Apelował, aby młodzież kierowała się rozsądkiem i nie ulegała wpływom portali społecznościowych i wszechobecnych reklam.

Ostatnim tematem było bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych i sieci teleinformatycznych. Pokazano metody działania hakerów i najprostsze sposoby zabezpieczania się przed ich atakiem.

Poza częścią edukacyjną, uczestnicy seminarium mieli również okazję zobaczyć występ artystyczny grupy "RETO" zatytułowany „Świadectwo”, przedstawiający konsekwencje palenia, picia alkoholu i zażywania narkotyków. Na zakończenie z muzycznym repertuarem wystąpiły dwie utalentowane bliźniaczki z Kroczyc.

Powrót na górę strony