Wiadomości

Świeć Przykładem

Data publikacji 29.12.2021

Celem prowadzonej przez policjantów ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej „Świeć Przykładem” jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Akcja trwa od 01 października do 19 marca br. Pamiętaj! Być widocznym to być bezpiecznym!

Zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.  

W okresie jesienno-zimowym, gdy dzień jest krótki a ponadto warunki atmosferyczne utrudniają widoczność, kierujący później niż zwykle zauważają pieszego, zwłaszcza na nieoświetlonej drodze. Korzystanie z  elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa jego widoczność.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Polskim Związkiem Motorowym przygotowało spot pt. „Świeć Przykładem”.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.09 MB)

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Pamiętaj!

 • Noś odblaski – nie gadżety!
  Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 

 • Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
  Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

 • Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
  Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

 • Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
  Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

 • Myśl i żyj!
  Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.
  Idąc poboczem lub jezdnią idź lewą stroną drogi.
  Zachowaj szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię.

(BRD KGP)


 


 

 

Powrót na górę strony