Wiadomości

Bezpieczny pieszy!

Wczoraj policjanci zawierciańskiej drogówki prowadzili działania „Bezpieczny pieszy”. Przypominali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Niesprzyjające jesienne warunki atmosferyczne, niekorzystnie wpływają na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Policjanci apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności oraz wręczali odblaski.

Przypominamy kierującym, że jesienna aura, częste opady deszczu, gęsta mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra jezdnia, to czynniki pogarszające warunki drogowe. Nie tylko ograniczają widoczność ale również wydłużają drogę hamowania. Policjanci, w trakcie służby kontrolowali prędkość pojazdów w rejonach przejść dla pieszych, przypominali kierującym także podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego w tym okresie powinien szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo i widoczność na drodze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy poruszający się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Policjanci, poza reagowaniem na wykroczenia, również prowadzili rozmowy profilaktyczne z uczestnikami ruchu drogowego, uświadamiając ich o zagrożenia wpływających na bezpieczeństwo, wręczali pieszym odblaski.

Podstawowym warunkiem bezpieczeństwa pieszego na drodze powinna być jego widoczność:
• pieszy ubrany w ciemne spodnie i ciemną bluzę widoczny jest z odległości około 25 m;
• pieszy ubrany w jasną odzież widoczny jest z odległości około 35 m;
• pieszy ubrany w odzież z elementami odblaskowymi lub w kamizelkę odblaskową widoczny jest z odległości 150 - 300 m.
Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Bądź widoczny – bądź bezpieczny.
Noś odblaski!

  • Na zdjęciu widać umundurowanego policjanta wręczającego, pieszemu odblask.
  • Na zdjęciu widoczny jest policjant dokonujący pomiaru prędkość pojazdu.
  • Na zdjęciu widoczny jest policjant dokonujący pomiaru prędkość pojazdu.
Powrót na górę strony