Wiadomości

Podsumowanie działań "Trzeźwość”

Data publikacji 28.11.2022

Dzisiaj od samego rana zawierciańscy policjanci prowadzili działania pod hasłem "Trzeźwość”. Akcja ta ma na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących pod wpływem alkoholu. Tylko w ciągu kilku godzin aż pięciu kierujących straciło prawo jazdy.

Od godzin porannych na terenie powiatu zawierciańskiego, prowadzone są działania pod nazwą „Trzeźwość". Wzmożona liczba patroli zawierciańskiej drogówki kontrolowała stan trzeźwości kierujących pojazdami.

Alkohol i kierownica to niebezpieczne połączenie. Już nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na czas reakcji. Policjanci wciąż apelują o trzeźwość za kierownicą. Niestety ciągle zdarzają się sytuacje, gdzie kierowcy jadą „na podwójnym gazie”, tylko w ciągu kilku godzin akcji w ręce mundurowych wpadło aż 5 kierujących, którzy prowadzili swoje samochody po alkoholu.

W Łazach kierująca osobowym Oplem kobieta miała prawie 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kolejnym zatrzymanym kierującym, tym razem na terenie miasta Zawiercia był kierowca Toyoty, który miał ponad 0,4 promila, a już chwilę później kierujący Bmw 0,5 promila. Po chwili na terenie gminy Łazy zatrzymano kolejnych dwóch kierowców, gdzie jadąca Fiatem kobieta miała 0,2 promila, a badanie trzeźwości kierującego Toyotą wykazało ponad 0,6 promila alkoholu. Wszystkim kierującym zostało zatrzymane prawo jazdy, a o ich dalszym losie zdecyduję sąd.

Przypominamy!

  • Zarówno prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, jak i pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego. Grozi za nie nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
  • Kierowca musi liczyć się także z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów nie krótszym niż 3 lata oraz obligatoryjną finansową karą na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.
Powrót na górę strony