Wiadomości

Debatowali o cyberprzemocy

Data publikacji 19.01.2015

W Zespole Szkół w Pilicy odbyła się debata dotycząca cyberprzemocy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, pedagodzy, policjanci i przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu. Wspólnie dyskutowano o uzależnieniu od internetu oraz o przemocy z użyciem mediów elektronicznych.

Czwartkową debatę poprzedziła ankieta, w której młodzież anonimowo wypowiadała się o cyberprzemocy. Jej wyniki omówiono w pierwszej części spotkania. Uzyskane odpowiedzi wskazują, że uczniowie spędzają dużo czasu przed ekranem monitora oraz, że rodzice w większości przypadków ich nie kontrolują. Prawie 80% ankietowanych potrafiło dokładnie zdefiniować zjawisko cyberprzemocy, a trzydzieści procent podało, że spotkało się ze skutkami rozsyłania nieprawdziwych lub kompromitujących materiałów w internecie. Kolejnym punktem debaty było wystąpienie specjalisty terapii uzależnień, który w ciekawy sposób, angażując młodzież do dyskusji, omówił temat uzależnienia od używek i internetu. Na zakończenie policjanci z zawierciańskiej komendy przedstawili aspekty prawne cyberprzemocy i radzili jak bezpiecznie korzystać z internetu.

Pamiętaj !

  • nigdy nie podawaj osobom poznanym w internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i nie opowiadaj o sobie i swoich znajomych zbyt dużo.
  • Nie przesyłaj zdjęć osobom poznanym w internecie - nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Podszywający się pod rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary,
  • ogranicz publikowanie w internecie swoich zdjęć i filmów – przerobione graficznie mogą być użyte w innych portalach,
  • chroń swoje hasła i loginy - wymyśl takie, które będą trudne do odgadnięcia, używanie jednego hasła do wielu portali czy skrzynek mailowych jest błędem,
  • zainstaluj program antywirusowy i dbaj by baza wirusów była aktualna,
  • jeśli ktoś Ci dokucza, ośmiesza, nęka lub grozi -zachowaj wszystkie dowody, zrób screen, nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.55 MB)

Powrót na górę strony