Wiadomości

Podsumowanie działań NURD

Data publikacji 01.03.2021

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w skrócie NURD – pod taką nazwą drogówka przeprowadziła kolejne działania. Głównym celem cyklicznych akcji jest egzekwowanie przestrzegania przepisów związanych z bezpieczeństwem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. To właśnie ta grupa użytkowników dróg jest narażona na największe niebezpieczeństwo.

W piątek policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania pn. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Do tej grupy zaliczani są piesi, rowerzyści i motorowerzyści. To właśnie oni najczęściej stają się ofiarami tragicznych wypadków.

Z uwagi na fakt, że na terenie powiatu zawierciańskiego dochodzi do wielu zdarzeń z udziałem pieszych, celem piątkowych działań była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ograniczenie liczby zdarzeń z ich udziałem. Policjanci szczególnym nadzorem objęli miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla tej grupy uczestników ruchu drogowego. Jak wynika z analiz dotychczasowych zdarzeń drogowych, główną przyczyną wypadków i kolizji z udziałem pieszych jest niestosowanie się kierujących do obowiązujących przepisów. Do najczęstszych przewinień kierowców zalicza się nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, przekraczanie prędkości w rejonach przejść, omijanie pojazdów, które zatrzymały się, aby udzielić pierwszeństwa pieszemu lub wyprzedzanie na przejściu, bądź bezpośrednio przed nim. Również piesi przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przechodzenie w miejscach do tego niewyznaczonych, brak ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, bądź ostatecznie wtargnięcie przed nadjeżdżający pojazd. Równie dużym zagrożeniem jest korzystanie z telefonów komórkowych zarówno podczas jazdy, jak i w trakcie przechodzenia przez jezdnię.

Należy pamiętać, że każdy uczestnik ruchu drogowego powinien stosować się do zasady ostrożności i ograniczonego zaufania. Do tych zasad szczególnie powinni stosować się piesi, którzy w zderzeniu z pojazdem są najbardziej narażeni na utratę zdrowia, a nawet życia. Podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, piesi powinni pamiętać o obserwacji nadjeżdżających pojazdów. Powinni upewnić się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Warto też wziąć pod uwagę, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, a droga hamowania jest zależna od wielu czynników. Kierowcy, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, powinni również odpowiednio reagować, zmniejszając prędkość, a zwiększając uwagę.

W trakcie piątkowych działań policjanci ujawnili 51 wykroczeń. W 38 przypadkach kierujący przekroczyli prędkość, z czego aż w 35 w rejonach przejść dla pieszych. Mundurowi zatrzymali także 2 nietrzeźwych kierowców. 4 osoby przechodziły w miejscach do tego niewyznaczonych. W trakcie działań nie doszło do żadnych zdarzeń z udziałem pieszych.

APELUJEMY!

  • KIEROWCY: przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego, szczególnie ograniczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Pamiętajcie, że zderzenie z niechronionym użytkownikiem dróg może się dla niego skończyć kalectwem, a nawet śmiercią. Parkując bezpośrednio przed przejściem dla pieszych lub na chodniku uniemożliwiając przejście, stwarzacie zagrożenie dla pieszych.

  • PIESI: przechodząc przez jezdnię, upewnijcie się, że nadjeżdżający pojazd jedzie z prędkością pozwalającą mu zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, używajcie elementów odblaskowych, nie wchodźcie na jezdnię pod nadjeżdżający pojazd

  • ROWERZYŚCI: kieruj się zasadą ograniczonego zaufania względem pozostałych uczestników ruchu drogowego, bezwzględnie zwracaj uwagę na znaki i sygnały drogowe. Pamiętaj! Przejeżdżając po pasach, stwarzasz dla siebie ogromne zagrożenie.


 

Powrót na górę strony