Wiadomości

Jednośladem bezpiecznie do celu - porady dla rowerzystów cz. 1

Data publikacji 10.03.2021

Pomimo tego, że w niektórych miejscach zalega jeszcze śnieg, na drogach powiatu zawierciańskiego widać coraz więcej rowerzystów. Dla jednych jazda na rowerze jest sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu, dla innych rower jest przede wszystkim środkiem lokomocji. Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę jednośladu, musimy przestrzegać konkretnych przepisów. Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, datego nie zapominajmy o swoim bezpieczeństwie.

Coraz dłuższe dni i coraz ładniejsza pogoda sprzyjają rowerowym podróżom. Pomimo tego, że gdzieniegdzie zalega jeszcze śnieg, na drogach powiatu zawierciańskiego widocznych jest coraz więcej rowerzystów. Wiele osób przesiada się zza kółka samochodowej kierownicy, za tą rowerową. Warto przypomnieć sobie szczegółowe przepisy związane z jazdą na rowerze.

Na górze widoczny napis: Obowiązkowe wyposażenie roweru. Na środku znajduje się grafika - rower z zaznaczonymi obowiązkowymi elementami wyposarzenia: lampa tylna ze światłem czerwonym (może być światło migające), element odblaskowy barwy czerwonej w kształcie innym niż trójkąt, dzwonek o nieprzeraźliwym tonie, dźwignia hamulca przedniego i tylnego, przednia lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym (może być światło migające). Na dole widoczna grafika - kamizelka odblaskowa i kask. Pomiędzy nimi napis: Prawidłowo wyposażony rower, kamizelka odblaskowa i kask na głowie zwiększają Twoje bezpieczeństwo. Po prawej stronie widoczny symbol ruchu drogowego (Symbol graficzny w kształcie rombu. W środku znajduje się białe koło, w którym widnieje duża litera R. Białe koło otoczone jest czerwoną obwódką. Całość znajduje się na tle granatowego rombu, który ma białą szeroką obwódkę, a następnie cienką granatową.) oraz napis: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Przypominamy!
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rower, jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym, powinien być wyposażony w:

  • lampę ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczoną z przodu;

  • sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie;

  • lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające);

  • światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt;

  • przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

    Warto też założyć kask ochronny i kamizelkę odblaskową, dzięki którym zwiększymy swoje bezpieczeństwo!


 

Powrót na górę strony