Wiadomości

Sprzedajesz w sieci? Uważaj na fałszywych kupujących!

Data publikacji 22.04.2021

W internecie oszukany może zostać każdy. Przeważnie ofiarami przestępców padali kupujący. Płacili za przesyłki, których nie otrzymywali, bądź dostarczony im towar był zupełnie innym przedmiotem niż ten, za który zapłacili. Teraz i sprzedający muszą uważać, aby nie paść ofiarami oszustów. Pod pozorem chęci zakupu wystawionego na serwisie ogłoszeniowym przedmiotu, przestępcy pozyskują dane do logowania w bankowości internetowej. Przypominamy! Dokonując jakichkolwiek transakcji w internecie, zachowaj szczególną ostrożność!

Zakupy w sieci, transakcje wykonywane przez internet to już codzienność. Szczególnie teraz w dobie epidemii, załatwianie spraw w cyberprzestrzeni stało się oczywiste. Ten standard usypia naszą czujność. Przypominamy! Bądź ostrożny w sieci! Przyglądaj się adresom stron, na które wchodzisz, a także linkom, które są przesyłane mailem lub SMS-em. Oszuści do swoich celów przestępczych wykorzystują także komunikatory.

Do Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu zgłaszają się oszukane w internecie osoby. O próbach oszustw informują także ci, którzy w porę zorientowali się, że ktoś próbuje ich okraść.
Działania sprawców są do siebie podobne. Ofiary wyszukiwane są na serwisach ogłoszeniowych. Sprzedający w treści ogłoszeń przeważnie udostępniają swoje numery telefonów. Oszuści pod pretekstem rzekomego zainteresowania wystawionym na sprzedaż przedmiotem nawiązują kontakt SMS-owy ze sprzedającym. Dopytują czy oferta jest aktualna i informują, że są zdecydowani na zakup. Deklarują chęć natychmiastowej zapłaty za towar. Takie informacje przesyłają, wykorzystując także jeden z komunikatorów internetowych. Oszuści informują, że opłacą kuriera, który przyjedzie po zakupiony przedmiot, spakuje go i dostarczy pod wskazany przez kupującego adres. W tym celu zainteresowany „kupujący” przesyła link. Klikając w niego, osoba jest kierowana na stronę, na której widnieje adres do wysyłki oraz imię i nazwisko kupującego. Takie działanie usypia czujność kontrahenta, który przechodzi do dalszego etapu sprzedaży. Sprzedający kierowany jest na stronę, na której ma podać numer karty płatniczej i inne niezbędne do logowania w bankowości elektronicznej dane. Dzięki temu przestępca ma już dostęp do konta i zgromadzonych na nim środków pieniężnych. Takie działanie to przykładowe postępowanie oszustów. Kroki, jakie podejmują internetowi przestępcy mogą być zupełnie inne, dlatego zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci.

  • Zabezpieczaj komputer programem antywirusowym, antyszpiegowskim i Firewallem. Można takie oprogramowanie legalnie ściągnąć z sieci i zainstalować. Uchroni to komputer przed wirusami i programami hakerskimi. Firewall zablokuje natomiast próby włamania się z sieci do komputera.

  • Dokładnie przyglądaj się adresom stron banków, z których korzystasz w sieci. Adres wpisz sam. Nie korzystaj z przesłanych przez kogokolwiek linków, które mogą kierować do stron oszustów, łudząco podobne do tych prawdziwych.

  • Nikomu nie podawaj numerów kart płatniczych, kodów PIN, czy innych danych niezbędnych do logowania w bankowości elektronicznej. Próby ich wyłudzenia należy bezzwłocznie zgłosić w banku. Warto także zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje fałszywe strony.

  • Nie otwieraj maili od nieznanych adresatów. Nie otwieraj przesyłanych w takich wiadomościach, czy SMS-ami linków. Mogą prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów.

  • Kupując bądź sprzedając w sieci, używaj tylko komputera domowego. Zachowaj całą korespondencję z kontrahentem. W przypadku oszustwa będzie to stanowić dowód przestępstwa.

  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Zwróć uwagę, czy na dole strony znajduje się symbol zamkniętej kłódki, a adres zaczyna się od "https".

  • Przyglądaj się adresom stron, na które wchodzisz. Czy rzeczywiście jest to adres danego sklepu internetowego, portalu aukcyjnego, czy też usługi świadczonej przez dany serwis? Pojawiająca się w adresie strony nazwa danego portalu internetowego nie świadczy o jego poprawności. Spróbuj samodzielnie wejść na daną stronę, wpisując adres w oknie przeglądarki. Możesz w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające np. sklepy, czy serwisy.

 

Powrót na górę strony