Wiadomości

Podsumowanie majówki – było bezpiecznie

Data publikacji 04.05.2021

Majowy długi weekend już za nami. Wolne dni na drogach powiatu zawierciańskiego minęły bezpiecznie, choć nie obyło się bez zdarzeń drogowych. Policjanci obsłużyli cztery kolizje. Niestety nie zabrakło kierowców, którzy naruszyli sądowe zakazy. Zatrzymano też jedną osobę, która wsiadła za kółko na „podwójnym gazie” oraz dwóch piratów drogowych, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h.

Miniona majówka podobnie, jak ubiegłoroczny długi weekend majowy, była zupełnie inna. Zamknięte hotele i pensjonaty zapewne przyczyniły się do mniejszego ruchu na drogach. Nie zmieniło to jednak faktu, że nad bezpieczeństwem podróżujących drogami powiatu zawierciańskiego czuwali policjanci z drogówki.

W okresie od 1 do 3 maja br. policjanci obsłużyli cztery kolizje. Ujawnili też dwóch mężczyzn, którzy pomimo zakazów prowadzenia pojazdów, kierowali samochodami osobowymi. Mieszkańcy powiatu zawierciańskiego odpowiedzą teraz za popełnione przez siebie przestępstwo. Mundurowi zatrzymali też jednego nietrzeźwego kierowcę. W sobotę po godzinie 06:00 w Zawierciu w rejonie ulicy Stary Rynek patrol drogówki zatrzymał do kontroli drogowej alfę romeo. Badanie stanu trzeźwości 54-letniej kierującej wykazało ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie. Prawo jazdy mieszkanki powiatu zawierciańskiego zostało zatrzymane. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grożą surowe kary.

Za swoją szaleńczą jazdę zostali ukarani także dwaj kierowcy, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Wczoraj po godzinie 15:00 w Lgocie Murowanej kierowca skody yeti jechał z prędkością 11 km/h. Kilka godzin później Dzwonowicach kierujący fordem transitem osiągnął prędkość 104 km/h. Mieszkańcy powiatu częstochowskiego zostali ukarani mandatami karnymi. W obu przypadkach zostały zatrzymane prawa jazdy.

Przypominamy!

  • Jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które oprócz 2-letniego więzienia, grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obligatoryjna kara finansowa w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.
  • Za kolejne prowadzenie pojazdu po pijanemu, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych.
  • Nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Niejeden z nich kończy się tragicznie. Podczas szybkiej jazdy przy zderzeniu z przeszkodą zarówno kierujący, jak i pasażerowie narażeni są na ogromne niebezpieczeństwo. Już prędkość pojazdu powyżej 30 km/h jest klasyfikowana, jako umiarkowanie bezpieczna dla pieszego.


 

Powrót na górę strony