Wiadomości

Podsumowanie działań „Prędkość”

Data publikacji 17.05.2021

W miniony piątek śląscy policjanci przeprowadzili działania pod kryptonimem "Prędkość". Był nimi objęty również teren powiatu zawierciańskiego. Mundurowi z zawierciańskiej drogówki skontrolowali łącznie 75 pojazdów. W 69 przypadkach została przekroczona prędkość. Jeden pirat drogowy stracił prawo jazdy.

Działania „Prędkość” przeprowadzane są cyklicznie, a ich głównym celem jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych, których przyczyną jest zbyt szybka jazda.

W miniony piątek działania te zostały przeprowadzone przez śląskich policjantów. Również mundurowi z zawierciańskiej drogówki włączyli się w przedsięwzięcie. Skontrolowali 75 pojazdów. Niestety 69 kierowców przekroczyło dopuszczalną w danym miejscu prędkość. Jeden z nich w terenie zabudowanym jechał o ponad 50 km/h szybciej, niż powinien. Zostało mu zatrzymane prawo jazdy. Takie wyniki mogą świadczyć o tym, że pomimo licznych apeli oraz częstych policyjnych kontroli, kierowcy wciąż lekceważą przepisy, narażając nie tylko swoje, ale i cudze życie.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h), policjant zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do starosty, który wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu tego dokumentu na 3 miesiące.

 

Nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Niejeden z nich kończy się tragicznie. Podczas szybkiej jazdy przy zderzeniu z przeszkodą zarówno kierujący, jak i pasażerowie narażeni są na ogromne niebezpieczeństwo. Już prędkość pojazdu powyżej 30 km/h jest klasyfikowana, jako umiarkowanie bezpieczna dla pieszego.

 

KLASYFIKACJA PRĘDKOŚCI POJAZDÓW ZE WZGLĘDU NA BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH:

Klasyfikacja prędkości pojazdów ze względu na bezpieczeństwo pieszych: prędkość bezpieczna do 30 kilometrów na godzinę, prędkość umiarkowanie bezpieczna do 50 kilometrów na godzinę, prędkość niebezpieczna do 70 kilometrów na godzinę, prędkość krytyczna.

(Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Powrót na górę strony