116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny
Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 powstał z myślą o osobach dorosłych, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem, a potrzebują natychmiastowej pomocy. Jeśli jesteś w kryzysie emocjonalnym, potrzebujesz wsparcia i porady psychologicznej, jeśli jesteś rodzicem potrzebującym wsparcia w procesie wychowawczym lub jeśli jesteś osobą niepełnoprawną, zadzwoń i porozmawiaj ze specjalistą. Codziennie w godzinach 14:00 – 22:00 pod bezpłatnym numerem dyżurują specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, udzielając wsparcia i pomocy psychologicznej osobom potrzebującym.
Telefony zaczynające się prefiksem 116 to grupa europejskich, darmowych linii telefonicznych o charakterze społecznym przeznaczona dla dzieci i osób dorosłych znajdujących się w trudnych sytuacjach i potrzebujących wsparcia. Telefon Zaufania powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w marcu 2009 roku. Misję stworzenia 116 123 w Polsce powierzono Instytutowi Psychologii Zdrowia.
Do tej pory w Polsce uruchomiono dwa projekty 116: 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundacje Dzieci Niczyje oraz 116 000 – telefon w sprawie zaginionego dziecka prowadzony przez Fundację Itaka.
Pod numerem telefonu 116 123 udzielana jest pomoc psychologiczna osobom dorosłym doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu. Każdy, kto z różnych powodów nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem, a potrzebuje wsparcia i porady psychologicznej, powinien nawiązać kontakt z Kryzysowym Telefonem Zaufania. Również rodzice potrzebujący wsparcia w procesie wychowawczym oraz osoby niepełnoprawne uzyskają niezbędną pomoc psychologiczną.