Wiadomości

Był pijany i usnął za kierownicą. Uderzył w inny samochód

Data publikacji 20.10.2021

Prawie 3 promile alkoholu miał kierowca opla, który zasnął za kierownicą i uderzył w inny, prawidłowo jadący pojazd. Volkswagenem podróżował mężczyzna z dzieckiem. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Zawierciańscy policjanci apelują o rozsądek i poważne traktowanie zagrożenia, jakim jest alkohol za kierownicą!

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 15:00 na ulicy Mrzygłodzkiej w Zawierciu. Na miejscu pojawili się zawierciańscy policjanci oraz strażacy, którzy zabezpieczali miejsce zdarzenia. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący oplem jadąc z Zawiercia w kierunku Myszkowa, zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w jadącego w drugą stronę volkswagena, którym oprócz kierowcy podróżowało 4-letnie dziecko. Wskutek zderzenia sprawca wjechał do rowu. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Jak się okazało, 50-letni kierowca opla zasnął za kierownicą. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że był pijany. Miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Drugi kierujący był trzeźwy. Prawo jazdy sprawcy zostało zatrzymane. Mężczyzna odpowie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, a także za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na szczęście w tym przypadku nikt nie odniósł obrażeń. Warto jednak się zastanowić, do jakiej tragedii mogło dojść. Ktoś mógł stracić bliską osobę, brata, męża, dziecko. Wystarczą ułamki sekund, aby kierowca na drodze zamienił czyjeś życie w koszmar, szczególnie wtedy, gdy sięgnął po kieliszek, zanim wsiadł „za kółko”.

Apelujemy!!!
Piłeś – nie jedź! Już nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na czas reakcji kierowcy.

  • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się też z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów nie krótszy niż 3 lata oraz obligatoryjną karą finansową na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych

  • Za kolejne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych. Poza karą wymierzaną przez Sąd sprawcy nie mogą liczyć także na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Niejednokrotnie z własnej kieszeni, pokrywają spowodowane przez siebie szkody.

  • Kierowca, który spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdując się co najmniej w stanie po użyciu alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami takimi, jak kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

  • Na zdjęciu widoczne miejsce zdarzenia drogowego. W głębokim rowie znajduje się uszkodzony w kolizji czarny samochód osobwy.
  • Na zdjęciu widoczne miejsce zdarzenia drogowego. Na jezdni widoczne ślady hamowania. W tle radiowóz i wóz strażacki. Po prawej stronie widoczny czarny samochód znajdujący się w rowie.
  • Na zdjęciu widoczne miejsce zdarzenia drogowego. Na jezdni stoi czarny, uszkodzony samochód. W tle wóz strażacki.
  • Na zdjęciu widoczne miejsce zdarzenia drogowego. Na zdjęciu widoczne miejsce zdarzenia drogowego. Na jezdni stoi czarny, uszkodzony samochód. W tle wóz strażacki.
  • Na zdjęciu widoczne miejsce zdarzenia drogowego. W głębokim rowie znajduje się uszkodzony w kolizji czarny samochód osobwy.
  • Na zdjęciu widoczne miejsce zdarzenia drogowego. W głębokim rowie znajduje się uszkodzony w kolizji czarny samochód osobwy.
Powrót na górę strony