Bezpodstawne wezwanie policjantów nie jest bezkarne
Telefon na numer alarmowy „dla żartu”? Takie wybryki mogą się źle skończyć. Bezpodstawne wezwanie policjantów na interwencję wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Podczas gdy służby będą zaangażowane w dojazd do rzekomego zdarzenia, ktoś naprawdę może potrzebować pomocy.
Niczym nieuzasadnione i pochopne sięganie po telefon tylko po to, aby porozmawiać z dyspozytorem i wprowadzić go w błąd, może skutkować sytuacją, w której służby ratunkowe, zajęte niepotrzebnymi czynnościami, nie zareagują w porę na prawdziwe zgłoszenie dotyczące ratowania ludzkiego życia.
Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się, czy sprawa, którą chce się zgłosić, wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.
W przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję, popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych.