Wiadomości

Obchody Święta Niepodległości w Zawierciu

Data publikacji 11.11.2021

Mieszkańcy Zawiercia świętowali dzisiaj 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Święto 11 listopada upamiętnia odzyskanie suwerenności przez Polskę po 123 latach przebywania pod zaborami. Uroczyste obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny. W hołdzie bohaterom walk o niepodległość złożono wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Wśród obecnych na uroczystości delegacji, nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Zawierciu insp. Jackiem Kurdybelskim.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Zawierciu rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy, prowadzeni przez Jurajski Szwadron Kawalerii im. Jana III Sobieskiego, przemaszerowali na cmentarz parafialny. Tam pod Pomnikiem Niepodległości, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej CMC odśpiewano hymn państwowy. Odczytano Apel Poległych, a także modlono się w intencji poległych w obronie Ojczyzny.

W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń, związków kombatanckich, harcerstwa, a także przedstawiciele szkół, zakładów pracy oraz mieszkańcy.

Komendant Powiatowy Policji w Zawierciu - insp. Jacek Kurdybelski wraz ze swoim zastępcą mł. insp. Arkadiuszem Miśtą reprezentowali policjantów powiatu zawierciańskiego. Pod Pomnikiem Niepodległości złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo, że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.


 

  • Trzech harcerzy maszeruje Pomnik Niepodległości
  • Na zdjęciu widoczni mundurowi z Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego. W tle poczty sztandarowe.
  • Na zdjęciu chorąży Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego czyta Apel Poległych. W tle harcerskie warty przed Pomnikiem Niepodległości.
Powrót na górę strony