Wiadomości

Dzielnicowi apelują o reakcje na osoby zagrożone wychłodzeniem

Data publikacji 17.12.2021

Niskie temperatury to ogromne zagrożenie dla osób bezdomnych, dlatego dzielnicowi kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na zamarznięcie. Informują o możliwości pomocy, w tym o ciepłych miejscach w noclegowniach. Policjanci apelują! Reagujmy, widząc osobę zagrożoną wychłodzeniem! Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Stworzona została bezpłatna infolinia, gdzie można uzyskać informacje w zakresie pomocy osobom bezdomnym.

Okres zimowy to najcięższy czas dla osób bezdomnych. Niskie temperatury i brak ciepłego schronienia stanowi dla nich ogromne zagrożenie. Próby ogrzania się za pomocą prowizorycznych piecyków, umieszczonych w pomieszczeniach pustostanów często kończą się pożarem lub zatruciem dwutlenkiem węgla. Już samo przebywanie w miejscach zabronionych, takich jak opuszczone budynki, które z uwagi na stan techniczny przeznaczone są do rozbiórki, jest bardzo niebezpieczne. Zagrożeń czyhających na bezdomnych jest wiele. Widząc osoby potrzebujące pomocy, nie bądźmy obojętni. Reagujmy. Być może dzięki naszej reakcji i przekazanej służbom informacji, uratujemy czyjeś życie!

Pomimo tego, że śnieg, który jeszcze wczoraj był za oknem, chwilowo znikł, dzielnicowi wciąż kontrolują pustostany. Mundurowi sprawdzają także inne miejsca, w których osoby bezdomne szukają schronienia. Podczas dzisiejszej kontroli pustostanów na terenie Zawiercia, policjanci nie zastali żadnych osób, choć widać było, że osoby bezdomne tam przebywają. Właśnie takie pustostany będą stale sprawdzane przez mundurowych. Dzielnicowi wskazują potrzebującym miejsca, w których można otrzymać konkretną pomoc, a także namawiają do korzystania z ciepłych i bezpiecznych noclegowni.

Nie tylko pustostany są sprawdzane przez policjantów. Dzielnicowi także podczas innych czynności w swoich rewirach zwracają uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. W rozmowach z mieszkańcami swoich dzielnic przypominają o specjalnej, całodobowej infolinii obejmującej całe województwo śląskie, która uruchamiana jest każdego roku w porze jesienno-zimowej.

Dzwoniąc pod numer telefonu 987, można uzyskać informacje na temat pomocy dla osób bezdomnych. Wiadomości te są również dostępne na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Informację o osobach bezdomnych, które potrzebują pomocy, można przekazać, dzwoniąc pod numery telefonów: 112, 997 lub 987. Można też skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem, której wybierając kategorię zgłoszenia o nazwie BEZDOMNOŚĆ, zasygnalizujesz potrzebną pomoc.

Apelujemy! Nie bądźmy obojętni na losy drugiego człowieka. Reagujmy i pomagajmy osobom, które potrzebują wsparcia. Niekiedy jeden telefon może uratować komuś życie!

  • Dzielnicowi podczas kontroli pustostanu. Policjanci idą wzdłuż opuszczonego budynku.
  • Dzielnicowy obchodzi opuszczony budynek, sprawdzając, czy znajdują w pobliżu  osoby bezdomne
  • Opuszczony budynek
  • Dzielnicowy sprawdza, czy w opuszczonym budynku znajdują się osoby bezdomne
  • Na zdjęciu widoczny materac, poduszka i kołdra, położone w pustostanie. W tle widoczne śmieci. Ściany pomieszczenia są brudne i odrapane. Panuje ogólny nieład.
  • Policjanci idą wzdłuż pustostanu.
  • Dzielnicowy sprawdza, czy w opuszczonym budynku znajdują się bezdomni. Budynek zdewastowany, w środku wiodczne sterty śmieci.
  • Na zdjęciu widoczne przygotowane w pustostanie miejsce do spania. Obok śmieci i pudełka.
  • Dzielnicowy zagląda przez okno do opuszczonego budynku.
  • Dzielnicowy wewnętrz opuszczonego budynku. W tle widoczne odrapane ściany.
  • Dzielnicowi sprawdzają w pustostanie, czy znajdują się tam osoby bezdomne.
  • Jeden dzielnicowy w środku budynku sprawdza, czy są osoby bezdomne. Drugi policjant zagląda do wnętrza pustostanu przez okno.
Powrót na górę strony