Ponad 4 promile i brak uprawnień. Mężczyzna został zatrzymany
W weekend policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Kobieta jadąca volkswagenem miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie, natomiast 35-letni kierowca opla ponad 4! Dodatkowo mężczyzna nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na szczęście w żadnym z tych przypadków nie doszło do tragedii na drodze! Apelujemy o trzeźwość za kierownicą!
W minioną sobotę po godzinie 19:00 w Zawierciu na ulicy 11 Listopada policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli pojazd. Badanie stanu rzeźwości kierującej volkswagenem 52-latki wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Prawo jazdy mieszkanki gminy Ogrodzieniec zostało zatrzymane.
Kilka godzin później policjanci z komisariatu w Szczekocinach otrzymali zgłoszenie, iż kierowca opla, który w danej chwili znajduje się w miejscowości Starzyny, jest pijany. Informacja ta została potwierdzona. Badanie stanu trzeźwości 35-latka wykazało 4 promile alkoholu w jego organizmie. Mundurowi ustalili także, że to nie jedyne przewinienie mieszkańca gminy Szczekociny. Mężczyzna nie posiadał też uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Został zatrzymany. Noc spędził w policyjnym areszcie.
Na szczęście w żadnym z tych przypadków nie doszło do tragedii. Warto zastanowić się nad skutkami „procentów za kierownicą”. Już niewielka ilość alkoholu ma wpływ na czas reakcji kierowcy.
Apelujemy o trzeźwość za kierownicą i o odpowiednie reakcje na nietrzeźwych kierowców.
-
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się też z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów nie krótszy niż 3 lata oraz obligatoryjną karą finansową na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych
-
Za kolejne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych. Poza karą wymierzaną przez Sąd sprawcy nie mogą liczyć także na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Niejednokrotnie z własnej kieszeni, pokrywają spowodowane przez siebie szkody.
-
Kierowca, który spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdując się co najmniej w stanie po użyciu alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami takimi, jak kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.