Wiadomości

Czym jest mowa nienawiści?

Data publikacji 08.03.2022

Obraźliwe grafiki, wyśmiewające daną osobę, czy grupę osób. Komentarze, które z uwagi na narodowość, kolor skóry, wyznanie, język, czy niepełnosprawność osób, są w stosunku do nich wrogie, czy wręcz „zachęcają” do nienawiści wobec nich. Warto wiedzieć, czym są przestępstwa z nienawiści i na czym polega mowa nienawiści?

Według Rady Europy mowa nienawiści to wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji m. in.: nietolerancję wyrażającą się w agresywnym nacjonalizmie i etnocentryzmie, dyskryminację i wrogość wobec mniejszości, imigrantów i ludzi o imigranckim pochodzeniu.

Przestępstwa z nienawiści nie zostały ujęte w kodeksie karnym, jednak pojęcie to zostało zdefiniowane przez ODIHR – OSCE (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka – Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Według tej teorii „przestępstwem z nienawiścijest każde przestępstwo natury kryminalnej, wymierzone w ludzi i ich mienie, w wyniku którego ofiara lub inny cel przestępstwa są dobierane ze względu na ich faktyczne bądź domniemane powiązanie lub udzielanie wsparcia grupie wyróżnianej na podstawie cech charakterystycznych wspólnych dla jej członków, takich jak faktyczna lub domniemana rasa, narodowość lub pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna lub inne podobne cechy”.

Są to więc przestępstwa motywowane uprzedzeniami, a ich ofiarami są osoby postrzegane jako przedstawiciele określonej grupy. Atak na jedną osobę jest komunikatem dla tej grupy, z której pochodzi ofiara, o nienawiści obec danej społeczności. Niezbywalne cechy osoby, takie jak: rasa, narodowość, pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna, czy inne podobne, mogą stać się „przyczyną” hejtu.

Prawa człowieka wynikają z przyrodzonej i niezbywalnej godności i przysługują każdemu bez względu na rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne, czy majątek. Zawierciańscy policjanci przypominają, że każde przestępstwo dyktowane niechęcią do danej grupy społecznej jest przestępstwem z nienawiści i niesie za sobą odpowiedzialność przypisaną w kodeksie karnym do danego czynu!


Na podstawie materiałów: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Prokuratura Krajowa

Powrót na górę strony