Nie reagujesz — akceptujesz. Ujęcie nietrzeźwego kierującego
Dzięki wzorowej postawie kobiety oraz policjanta będącego poza służbą kolejny nietrzeźwy kierowca został wyeliminowany z ruchu. Nieodpowiedzialny 43-latek wsiadł, za kierownicę osobowego citroena mając ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Odpowie nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu, ale również za kierowanie pojazdem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania.
Wczoraj na jednej z ulic Zawiercia, kobieta zauważyła nietrzeźwego mężczyznę, których chwiejnym krokiem szedł w stronę pojazdu. Chwilę wcześniej będąc, w niedalekiej odległości od niego wyczuwała silną woń alkoholu. Kobieta dostrzegła także będącego poza służbą policjanta Wydziału Ruchu Drogowego zawierciańskiej Policji, którego poinformowała o całej sytuacji i poprosiła go o interwencję. W tym momencie nietrzeźwy mężczyzna wsiadł za kierownicę osobowego citroena i włączył się do ruchu. Kobieta wraz z policjantem podbiegli do auta i uniemożliwili mu dalszą jazdę oraz wezwali na miejsce umundurowany patrol policji.
Gdy mundurowi dotarli na miejsce, okazało się po wstępnym badaniu alkomatem, że kierujący jest kompletnie pijany i ma ponad 3,5 promila w wydychanym powietrzu. Na tym jednak nie koniec kłopotów mężczyzny, gdyż po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że kierował on pojazdem pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania.
Dziękujemy świadkowi za zdecydowaną reakcję i uniemożliwienie pijanemu kierowcy dalszej jazdy. Taka postawa jest godna naśladowania i pokazuje, że hasło kampanii „Nie reagujesz — akceptujesz”, jest wciąż aktualne i w wielu sytuacjach może zapobiec tragedii.
Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:
• Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
• W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
• Ponadto sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na okres 15 lat.
• Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych.
Kierujący odpowie również za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego po drodze publicznej, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, za co może mu grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.