Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w powiecie zawierciańskim
Zawierciańscy policjanci dbają o bezpieczeństwo wypoczywających na terenie powiatu osób. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” nie tylko kontrolują tereny przy akwenach, ale także prowadzą działania profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych na temat bezpiecznych zachowań podczas kąpieli.
„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” – pod taką nazwą prowadzona jest ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna poświęcona bezpieczeństwu przebywających przy zbiornikach wodnych osób. Jej bezpośrednimi adresatami są dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe, natomiast adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi.
W ramach akcji zawierciańscy policjanci nie tylko kontrolują zbiorniki wodne, ale prowadzą także działania profilaktyczne na temat bezpieczeństwa nad wodą. Z uwagi na atrakcyjność Jury, na naszym terenie organizowanych jest wiele różnego rodzaju form wypoczynku, dlatego profilaktycy oraz dzielnicowi odwiedzają zarówno harcerzy i skautów, jak również spotykają się z uczestnikami kolonii. W trakcie spotkań z dorosłymi również apelują o zachowanie zdrowego rozsądku nad wodą.
Przypominają, jak należy zachować się w rejonie zbiorników wodnych, aby wypoczynek nie tylko był przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny.
Kilkas zasad bezpiecznego odpoczynku nad wodą:
-
pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze, nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
-
zapoznaj się i przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
-
na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
-
wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – bojami (pławami) w kolorze białym,
-
strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
-
strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m — bojami (pławami) w kolorze żółtym;
-
-
nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych — może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
-
nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu i nie łącz go z uprawianiem sportów wodnych;
-
kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok ciebie - jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby;
-
nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich;
-
nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku - łatwo wtedy stracić orientację;
-
gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni, natychmiast wyjdź z wody.
-
korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływają zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).
-
PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI!