Wiadomości

Znalezione - niekradzione? Czy na pewno?

Data publikacji 26.09.2023

Niejednokrotnie każdy z nas słyszał wypowiadane sformułowanie: znalezione – niekradzione. Czy aby na pewno znaleziona rzecz może zostać bezkarnie przez nas zabrana? Warto pamiętać, że każdy znaleziony przedmiot należy zwrócić właścicielowi lub przekazać do Biura Rzeczy Znalezionych, mieszącego się w zawierciańskim starostwie.

Wśród dzieci, młodzieży, ale także i dorosłych można usłyszeć wypowiadane hasło: znalezione – niekradzione. W myśl tej zasady niektórzy zabierają znalezione telefony, torby, czy portfele. Później tłumaczą się, że przecież ich nie ukradli. Żadna znaleziona przez nas rzecz, nie jest naszą własnością. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy okoliczności wskazują na to, że właściciel celowo pozbył się rzeczy, pozostawiając je np. w rejonie śmietników. W każdym innym przypadku znaleziony przedmiot należy oddać do Biura Rzeczy Znalezionych.

W sytuacji, gdy osoba nie zwraca znalezionego przedmiotu, musi liczyć się z konsekwencjami, jaki grożą za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia. Różnicę wyznacza wartość przywłaszczonego przedmiotu. Jeśli przekracza ona ¼ minimalnego wynagrodzenia, to sprawca odpowie za popełnione przestępstwo. Jeśli wartość będzie mniejsza to mamy do czynienia z wykroczeniem. W obu przypadkach o winie i karze decyduje sąd.

Sytuacje znalezienia rzeczy regulują odpowiednie przepisy:

  • Kodeks cywilny: art. 183 § 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy.
    § 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.
  • Kodeks karny: art. 284 § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  • Kodeks wykroczeń: art. 119 § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1. można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.
  • Ustawa z dnia 20 lutego 2015r. o rzeczach znalezionych  (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 501) określa także m. in. obowiązki i prawa znalazcy oraz przechowującego. Wskazuje też, gdzie należy znalezioną rzecz zwrócić.

Znalezione przedmioty należy przekazać do Biura Rzeczy Znalezionych funkcjonujących w starostwach.

W przypadku znalezienia przedmiotu, którego posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broni, amunicji, materiałów wybuchowych oraz dowodów osobistych lub paszportów, należy niezwłocznie przekazać rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie przedmiotu wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia - nalażey zawiadomić o miejscu, w którym rzecz się znajduje.

Powrót na górę strony