Żeby Senior był bezpieczny
Zawierciański dzielnicowy rozmawiał z seniorami o bezpieczeństwie. Policjant nie tylko przestrzegał przed różnego rodzaju zagrożeniami, ale także radził, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców. Szczególną uwagę poświęcił bezpieczeństwu w sieci i oszustwom na „legendę”, czyli głównym obszarom poruszanym w kampanii „#Znam te numery”.
Na początku tygodnia zawierciański dzielnicowy odwiedził podopiecznych Dziennego Domu Seniora+ w Rzędkowicach. Spotkanie było doskonałą okazją zarówno do rozmów z seniorami na temat ich codziennych problemów, jak również, aby przypomnieć im najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
Młodszy aspirant Mariusz Janiec wskazał najczęstsze przestępstwa, których ofiarami padają osoby starsze. Mówił o udziałach we wszelkiego rodzaju prezentacjach i podpisywaniach umów, które są niekorzystne dla kupującego, ale także o innych przestępstwach, wycelowanych w starsze osoby.
W ramach kampanii „#Znam te numery”, szczególną uwagę poświęcił bezpieczeństwu w sieci i oszustwom na „legendę”.
Seniorzy coraz częściej korzystają z internetu, dlatego ważne, aby wiedzieli czego unikać i jak bronić się przed oszustami. Dzielnicowy apelował, aby nie otwierali przesyłanych linków i aby nie podawali swoich danych. Podkreślał, że warto mieć ograniczone zaufanie, szczególnie w kontaktach telefonicznych, gdzie nie mamy pewności z kim rozmawiamy. Wspominając o oszustwie pod legendą „policjanta” przypomniał, że mundurowi nie zabezpieczają pieniędzy podczas akcji, a o samych działaniach nie informują mieszkańców danego terenu. Nawiązując do metody „na wnuczka”, czy „na wypadek” zaapelował, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji skontaktowali się z bliskimi.
Nie zapominajmy o naszych seniorach!
Rozmawiajmy z nimi o zagrożeniach i bezpieczeństwie, które jest tak istotne.
Zatroszczmy się o samotne osoby, które mieszkają w naszym otoczeniu. Zainteresujmy się tym, kto puka do ich drzwi!