Dzień Przedsiębiorczości z zawierciańskimi policjantami
To już 21 edycja ogólnopolskiego „Dnia Przedsiębiorczości” – akcji, której pomysłodawcą jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Działania w ramach tego przedsięwzięcia Honorowym Patronatem objął Prezydent RP. Do zawierciańskiej jednostki Policji zgłosiły się uczennice jednego z liceów, które zainteresowane policyjną służbę, chciały dokładniej przyjrzeć się pracy mundurowych. Policjanci przedstawili także informacje dotyczące rekrutacji do służby.
Wczoraj zawierciańskich mundurowych odwiedziły uczennice I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Stefana Żeromskiego w Zawierciu. W ramach Dnia Przedsiębiorczości Karolina i Emilia chciały nieco bardziej poznać zawód policjanta. Jak same przyznały, interesują się policyjną służbą, jednak wiadomości, które posiadają, są dla nich nieniewystarczające. Uczennice klasy trzeciej, powoli myślą o maturze i swoich dalszych planach. Stoją przed poważnym życiowym wyborem, a jedną z opcji, nad którą się zastanawiają to właśnie służba w policyjnym mundurze.
Swój dzień przedsiębiorczości Kasia i Emilia rozpoczęły od spotkania z podkomisarz Martą Wnuk – oficerem prasowym, która towarzyszyła im przez resztę spotkania. Policjantka przedstawiła strukturę zawierciańskiej jednostki, omawiając, Dziewczęta dowiedziały się, na czym polega współpraca z mediami, jakie tematy są najczęściej publikowane na stronie internetowej, a co dominuje w socialmediach zawierciańskiej Policji.
Następnie policyjny instruktor strzelania przeprowadził szybki pokaz na strzelnicy multimedialnej. Dziewczęta mogły nie tylko dowiedzieć się, jak wygląda poprawna postawa strzelecka, jak należy trzymać broń, czy kiedy można jej użyć, ale także mogły sprawdzić się w roli strzelców, korzystając z wirtualnego treningu.
Uczennice liceum spotkały się także Zastępcą Naczelnika Wydziału Kryminalnego – aspirantem Mateuszem Mikodą, który przedstawił im, czym zajmuje się pion kryminalny. Opowiedział o komórce zajmującej się zaginięciami i przedstawił ich poziomy. Podkreślił, że podczas wielu sytuacji mundurowym pomagają inne służby, które dysponują specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu szybko można odnaleźć zaginioną osobę. Emilia i Karolina mogły porozmawiać też z policjantkami i policjantami tego wydziału i miały możliwość zadania pytań o nurtujące je rzeczy.
Kolejnym etapem była wizyta w pomieszczeniu techników kryminalistyki, gdzie nie tylko dowiedziały się, jak wykonywane są zdjęcia sygnalityczne, albo w jaki sposób skanowane są linie papilarne, ale także same na własnych rękach, mogły doświadczyć pobrania odbitek linii papilarnych. Przedstawiono im także sposób pobierania materiałów DNA. Nastolatki były bardzo zaciekawione pracą techników, która nie ogranicza się wyłącznie do daktyloskopii. Dziewczęta dowiedziały się, czym jest traseologia, czym mechanoskopia, ale także jakie umiejętności powinien posiadać dobry policyjny technik.
Ciekawostką dla Karoliny i Emilii było także tak zwane wenecki lustro, czyli pomieszczenia do okazań. Jak stwierdziły dziewczęta, taki obraz znają wyłącznie z filmów, które, choć również przedstawiają policyjną służbę, jako ciekawą, nie oddają tego, jak naprawdę fascynującą jest.
Uczennice zajrzały także na salę odpraw prewencji i do pokoju dla osób zatrzymanych, w którym wykonywane są pierwsze czynności z zatrzymanymi.
Porozmawiały także z profilaktykiem społecznym starszym sierżantem Konradem Kluzą, którego kojarzyły z przeprowadzanych w ich szkole spotkań. Policjant omówił zakres działania swojej komórki. Podkreślił, że Zespół do Spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii to nie tylko działalność profilaktyczna, ale to także trudne sprawy dotyczące dzieci i młodzieży oraz sytuacji rodzinnych. I w tym przypadku Emilia i Karolina miały wiele pytań do swojego rozmówcy. Podobnie było podczas spotkania z policjantem Wydziału Ruchu Drogowego, który od ponad 40 lat pełni służbę w policyjnym mundurze. Aspirant sztabowy Mirosław Marczyk podkreślił, że choć praca w ruchu drogowym jest ciężka, nie zamieniłby swojej służby na żadną inną.
Licealistki mogły także poczuć się, jak policyjny patrol, zasiadając w radiowozie. Patrol zawierciańskiej prewencji również zaprezentował swój samochód, opowiadając o przewożeniu osób zatrzymanych.
Podczas wizyty Karolina i Emilia dowiedziały się także, na czym polega i jakie są etapy rekrutacji do Policji. Na sali gimnastycznej omówiono test sprawności fizycznej, który musi przejść każdy kandydat. Uczennice zobaczyły też, na jakich sprzętach ćwiczą zawierciańscy stróże prawa. Na koniec licealistki otrzymały materiały informacyjne i edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa.
Być może Emilia i Karolina założą kiedyś policyjny mundur, dlatego życzymy im sukcesów w nauce i osiągania postawionych przez siebie celów!