Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Data publikacji 22.04.2024

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. W tym roku hasłem przewodnim jest „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Dzisiejszy dzień jest też dobrą okazją do przypomnienia o kampanii #NaturalnieŻeChronimy oraz o tym, że wiele sytuacji związanych z niszczeniem środowiska jest wykroczeniem lub przestępstwem.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. Tegorocznym obchodom Dnia Ziemi przyświeca hasło „Planeta kontra tworzywa sztuczne”.

Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby przypomnieć o kampanii #NaturalnieŻeChronimy oraz o tym, że niszczenie środowiska naturalnego przybiera różną postać i może być kwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo i pośrednio bądź nawet bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu lub życiu. Od drobnych czynów, po poważne przestępstwa, jak nielegalne składowanie toksycznych odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, niszczenie terenów zielonych przez wjazd pojazdów terenowych, kradzieże z terenów leśnych czy zaniechanie w opiece nad zwierzętami, a nawet celowe znęcanie nad nimi.

Źródło: www.gov.pl, www.slaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony