Czy znasz zasady poruszania się hulajnogą elektryczną ?
Hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego i urządzenia wspomagające ruch na stałe wpisały się w obraz ulicznego ruchu drogowego. Niestety wielu użytkowników nie wie, jak z tych urządzeń korzystać. Osoby te bardziej lub mniej świadomie popełniają szereg wykroczeń, a co najgorsze stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego ponownie przypominamy najważniejsze zasady prawidłowego użytkowania z tego rodzaju sprzętu.
Każdy, kto korzysta z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego lub urządzeń wspomagających ruch, powinien znać przepisów regulujących poruszanie się na nich. Niestety wielu użytkowników albo nie zna tych zasad, albo je bagatelizuje, nie zdając sobie sprawy nie tylko z odpowiedzialności prawnej, ale przede wszystkim z zagrożenia, jakie stwarzają.
Policjanci z zawierciańskiej drogówki przypominają:
Hulajnoga elektryczna — Pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Czy każdy może kierować hulajnogą elektryczną?
- od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
- od osób, które ukończyły 18 lat, nie wymaga się uprawnień;
- dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:
- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
- korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
- zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych);
W przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
- jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
- zachować szczególnej ostrożność;
- ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.
Zabrania się:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
- czepiania się pojazdów;
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
- ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Postój/Parkowanie hulajnogi elektrycznej:
- dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.
Urządzenie Transportu Osobistego (UTO) - pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe (np. deskorolka elektryczna, urządzenie samobalansujące).
Kierujący urządzeniem UTO nie może korzystać z jezdni.
Kierujący UTO jest obowiązany korzystać z:
- drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
- gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, może korzystać z chodnika;
- korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, kierujący UTO musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.
Osoba poruszająca się na UTO jest obowiązana:
- zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu;
- jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
- zachować bezpieczny odstępu – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych).
Kierującemu urządzeniem transportu osobistego zabrania się:
- kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie;
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- czepiania się pojazdów;
- ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku;
Postój/Parkowanie UTO:
- dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.
Urządzenie wspomagające ruch (UWR) - Urządzenie lub sprzęt sportowo – rekreacyjny przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (np. rolki, wrotki, deskorolka, hulajnoga tradycyjna).
Kto może korzystać z UWR:
- brak ograniczeń wiekowych;
- nie są wymagane szczególne uprawnienia.
Użytkownik UWR może korzystać:
- z chodnika;
- drogi dla pieszych;
- drogi dla rowerów (obowiązuje ruch prawostronny).
Osobie korzystającej z UWR zabrania się:
- poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- ciągnięcia pojazdu lub ładunku;
- czepiania się pojazdów;
- poruszania się tyłem.
Osoba korzystająca z UWR obowiązana jest:
- zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z drogi;
- zachować bezpieczny odstęp przy wymijaniu / omijaniu;
- przed wyprzedzaniem upewnieć się, czy jest dostateczne miejsce do wykonania manewru bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
- korzystać z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych przy przekraczaniu jezdni.
Źróło: BRD KGP