Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku, a jego inicjatorem była Europejska Rady Resuscytacji. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca. Jest to też dobra okazja, aby przypomnieć, że zawierciańska komenda od 2021 roku jest wyposażona w Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) - nieocenione przy ratowaniu ludzkiego życia urządzenie. Sprzęt umieszczony został w poczekalni budynku – miejscu dostępnym nie tylko dla policjantów i pracowników komendy, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta i osób przebywających na terenie jednostki.
Dwunasty raz obchodzimy dziś Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca – przedsięwzięcie powstałe z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERR).
Celem obchodów jest podniesienie świadomości na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca. Prawidłowo wykonany masaż serca zdecydowanie zwiększa szanse na przeżycie osoby, u której nastąpiło zatrzymanie jego akcji.
Co robić w takiej sytuacji?
- Oceń bezpieczeństwo;
- Sprawdź, czy poszkodowany reaguje;
- Wskaż osobom z otoczenia, jak mają Ci pomóc;
- Udrożnij drogi oddechowe osoby poszkodowanej;
- Sprawdź oddech;
- Zadzwoń pod numer 112;
- Wykonaj 30 uciśnięć i 2 oddechy, powtarzaj aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
Jeżeli dysponujesz automatycznym defibrylatorem zewnętrznym AED, użyj go nawet w trakcie wykonywania resuscytacji - defibrylator ułatwia prowadzenie akcji ratowniczej, może być używany przez osoby niezależnie od ich poziomu wyszkolenia!
W przypadku włączenia parkingu dla pojazdów w strefę zagrożenia, nie ratuj na siłę swojego samochodu (dotyczy to również innych cennych przedmiotów) - życie jest ważniejsze.
Zasady użycia defibrylatora:
- rozpakuj urządzenie,
- włącz urządzenie i naklej elektrody zgodnie z instrukcją na odsłoniętą klatkę piersiową poszkodowanego (jeżeli na miejscu jest więcej niż jeden ratownik naklej elektrody bez przerywania resuscytacji),
- postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi wydawanymi przez urządzenie,
- upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego podczas analizy rytmu przez AED i podczas wyładowania.
Uwaga!
W przypadku, gdy nie masz możliwości, nie jesteś w stanie lub nie chcesz wykonywać oddechów ratowniczych (np. zakrwawiona twarz, wymiociny, itp.) możesz prowadzić reanimację ograniczoną tylko do uciśnięć klatki piersiowej. Jeżeli stosujesz wyłącznie uciśnięcia klatki piersiowej, wykonuj je bez przerwy, z częstotliwością 100 uciśnięć na minutę.
- Przerwij swoje działanie w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego tylko wtedy, jeżeli zacznie on prawidłowo oddychać. W innym przypadku nie przerywaj resuscytacji.
- Kontynuuj resuscytację do czasu gdy:
- przybędą służby medyczne i przejmą działania,
- poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać,
- będziesz wyczerpany,
- wystąpi sytuacja zagrażająca twojemu bezpieczeństwu.
- Gdy poszkodowany oddycha i ma przywrócone krążenie, ułóż go w pozycji bezpiecznej, zabezpiecz przed utratą ciepła i regularnie oceniaj jego stan.
Nie bójmy się reagować! Być może dzięki naszym działaniom, uratowane zostanie czyjeś życie!
Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/pierwsza-pomoc