Wiadomości

Pułapka szybkiego zysku - seniorka straciła pieniądze!

Data publikacji 16.05.2025

Chciała zarobić. Planowała spłacić swoje finansowe zobowiązania. Zaufała mężczyźnie, który podawał się za doradcę inwestycyjnego. 74-latka straciła pieniądze. Przestrzegamy przed oszustami, którzy działając pod różnymi legendami, czyhają na nasze oszczędności! Nie dajmy się zwieść reklamom na szybki zarobek!

Wczoraj policjanci ze Szczekocin przyjęli zawiadomienie o oszustwie. Do mundurowych zgłosiła się 74-latka, która opowiedziała swoją historię. Seniorka chciała zarobić trochę pieniędzy. Miała zobowiązania finansowe, które chciała uregulować.

Kobieta, przeglądając strony internetowe, natrafiła na reklamę firmy, która miała zajmować się między innymi kryptowalutami. Zostawiła dane kontaktowe. Po dwóch dniach zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się, jako jej opiekun finansowy. Rozmówca wskazał numer konta, na który kobieta miała przelać prawie tysiąc złotych, aby rozpocząć współpracę z firmą. 74-latka miała także zainstalować wskazaną aplikację na swoim smartfonie, co też zrobiła. Od tego momentu oszust miał już dostęp do wszelkich danych znajdujących się na telefonie, w tym też do bankowości elektronicznej.

Historia potoczyła się już swoim torem. Kobieta, zgodnie z zaleceniami „swojego doradcy”, wykonywała przelewy. Dodatkowo zaciągnęła pożyczki w bankach, aby móc inwestować. Jej konto bankowe stało się narzędziem w rękach oszusta. Pieniądze na nie spływały, po czym seniorka miała je przelewać dalej. Kobieta zorientowała się, że coś jest nie tak, w momencie, gdy kolejny raz przelała sporą kwotę na konto opiekuna, a ten twierdził, że nie otrzymał pieniędzy i żądał od 74-latki ich zwrotu.

Chcąc zarobić, mieszkanka gminy Szczekociny straciła 15 tysięcy złotych.

Przypominamy i apelujemy!

  • Cyberoszuści dobrze wiedzą, że ludzie liczą na łatwy i szybki zarobek;

  • przestępcy manipulują swoimi ofiarami i żerują na ich naiwności;

  • Nie podejmujmy współpracy z nieznanymi osobami;

  • nie zawierajmy transakcji finansowych, kierując się przypadkowymi reklamami w Internecie;

  • daną instytucję finansową, zajmującą się funduszami inwestycyjnymi, sprawdźmy na stronie Komisji Nadzoru Finansowego - dana firma inwestycyjna może znajdować się na liście ostrzeżeń;

  • nie instalujmy oprogramowania na urządzeniach (smartfony, komputery), z których następnie logujemy się do bankowości internetowej;

  • nie udostępniajmy nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;

  • miejmy ograniczone zaufanie, a o swoich planach finansowych porozmawiajmy z najbliższymi!

Powrót na górę strony