2021-rok pieszego

Trwają działania "Bezpieczny pieszy"

Celem prowadzonych pn. „Bezpieczny pieszy” działań jest zwalczanie negatywnych zachowań stwarzających zagrożenie dla pieszych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych zwłaszcza w rejonie wyznaczonych dla nich przejść. Mundurowi obserwują także postępowanie przechodniów.

Od rannych godzin prowadzone są wojewódzkie działania „Bezpieczny pieszy”, których głównym celem jest zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. Policjanci z zawierciańskiej drogówki obserwują zachowania kierujących w rejonach przejść dla pieszych. Wyprzedzanie na pasach, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przechodzącemu przez oznakowane przejście, czy też niezachowanie przez kierującego szczególnej ostrożności w tym rejonie może mieć tragiczne skutki. Do niebezpiecznego zdarzenia na drodze może dojść również z winy pieszego, dlatego mundurowi obserwują zachowania również tej grupy użytkowników dróg. Nieostrożne wejście pieszego na jezdnię, wprost przed nadjeżdżający pojazd jest bardzo niebezpieczne. Policjanci apelują do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i o skupienie uwagi na ruchu drogowym, a nie na telefonie, który często można dojrzeć w dłoniach przechodzących przez jezdnię osób.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego! Przestrzegając przepisów drogowych, dbamy o wspólne bezpieczeństwo.

Pieszy jest obowiązany:

  • korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza,

  • jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,

  • idąc po poboczu lub jezdni, jest obowiązany iść lewą stroną drogi,

  • piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie,

  • korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Z kolei kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek:

  • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, albo wchodzącemu na to przejście;

  • zwracać uwagę na zachowanie pieszych, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem.

Nadmierna prędkość, pośpiech, brak uwagi oraz nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię – to najczęstsze przyczyny potrąceń. Niestety, nie każdy pamięta, że zbliżając się do przejścia, należy zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość pojazdu. Przypominamy, że pieszy w zderzeniu z samochodem ma małe szanse na wyjście z tego cało.
 

  • Na zdjęciu widać zartzymujący się przed przejściem dla pieszych samochód i jadącego rowerzystę. Przez pasy przechodzą osoby.
  • Na zdjęciu widoczny element sygnalizacji świetlnej radiowozu z napisem POLICJA. W tle widoczny znak informacyjny: przejście dla pieszych.
  • Na zdjęciu widoczni dwaj umundurowani policjanci rozmawiający z kobietą i mężczyzną.
  • Zdjęcie wykonane z wnętrza radiowozu. Przez przednią szybę widać jezdnię, przejście dla pieszych i  kobietę przeprowadzającą przez nie rower. Na lusterku widoczna zawieszka zapachowa w kształcie auta z napisem: Dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach.
  • Na zdjęciu widoczny umundurowany policjant obserwujący zachowanie uczestników ruchu drogowego w rejonie przejścia dla pieszych.
  • Na zdjęciu widoczny zatrzymany samochód osobowy i dwaj umundurowani policjanci przeprowadzający kontrolę drogową.
Powrót na górę strony